• DOLAR
  6,4510
  %0,87
 • EURO
  7,1898
  %1,84
 • ALTIN
  338,14
  %0,91
 • BIST
  8,0430
  %2,92
 Antifriz Nedir

 Antifriz Nedir

 

  

   

Antifriz radyatör suyuna katılarak 0 derece ve altında soğutma suyunun donmasını önleyen kimyasal maddedir. Antifriz sadece suyun donma noktasını düşürmekle kalmaz aynı zamanda suyun kaynama noktasını da yükseltir. Ayrıca motor yüzeylerindeki korozyonu ve aşınmayı önler. Yani antifriz sadece kış aylarında değil aslında dört mevsim kullanılmalıdır. Antifriz radyatörü ve motor soğutma sistemini pas ve korozyondan korumak amacıyla da kullanılmaktadır. Donma noktası antifriz türüne göre değişir ve suyun donma noktasından daha düşük bir sıcaklıkta donar, su ile karıştırıldığında daha düşük donma sıcaklıkları sağlar. Bu nedenle doğru miktarda su ile karıştırılması önemlidir

Antifriz Tercih Ederken Neler Göz Önünde Olmalı?

Antifriz üretiminde bir alkol türevi olan etilen glikol (etandiol) kullanılmaktadır. Üretiminden sonra üretici firmalar araçlardaki antifriz kaçaklarını anlamak için antifrizleri renklendirmişlerdir. Başka bir deyişle antifrizler özellikleri sayelerinde belli bir renge sahip değillerdir. Bu nedenle renklere göre ayrım yapmak doğru değildir. Bütün antifrizler birbirlerinin aynısı değildir ve piyasadaki antifriz ürünleri arasında büyük oranda kalite farkı vardır. İyi bir antifriz hem suyun donma derecesini düşürmeli hem de kaynama derecesini yükseltmelidir. Bu neden her zaman aracınızın genel kontrollerini olabildiğince Mitsubishi yetkili oto bayilerinde ve Güneri Motors da yaptırmakta fayda vardır.

Türkiye iklim koşullarında maksimum koruma için % 33 ila % 50 arasında antifriz kullanımı tavsiye edilmektedir. Karışım yaparken sert sulardan kaçınılması gerekmektedir. Çünkü sert sular antifrizin içindeki koruyucu katıkların etkisini azaltmaktadır. Bu nedenle musluk suyu yerine yumuşatılmış ve distile edilmiş su kullanılmalıdır. “Antifriz eklenmesi veya değiştirilmesine bomometre ile ölçüm yapıldıktan sonra karar verilmelidir. Genel anlamda İstanbul’daki Mitsubishi Servisi Güneri Motors’da bakımlarınızı yaptırarak aynı zamanda antifriz ve genel araç suyu eksiklikleri doğru yöntemlerle giderilir.

       

Yazın Antifriz Kullanmak Gerekir Mi?

Kış mevsiminde büyük önem taşıyan antifriz kullanımı, yaz ayları içinde otomobil kullanıcıları adına merak edilen soru haline geliyor. Antifriz formülü; motordaki kir, pas, kireçlenme, oksitlenme gibi kimyasal bozuklukların oluşumunu engeller, soğutma sıvısının motorda rahat dolaşımını sağlar. Motorun fazla ısınarak hararet etmesinin önüne geçer. Bu yüzden yaz mevsiminde de bir miktar antifriz kullanmak aracınızın motoru için oldukça faydalı olacaktır.

Son olarak Antifriz Ömrü ve Ne zaman Değişmesi Gerekir?

Otomobilinizin ömrünü uzatmak için antifriz bakımı ve yenilenmesi önemlidir. Çünkü zaman içinde bozulan antifriz, işlevlerini yerine getirememeye başlar. Antifriz, yılda bir değiştirilmelidir. Antifriz raf ömrü ise yaklaşık 5 yıldır.

Daha fazla bilgi ve tecrübelerden faydalanmak istiyorsanız 7/24 ulaşıp hizmet alabileceğiniz Mitsubishi yetkili oto servisi Güneri Motors ile iletişime geçebilir ve aracınızı güvenle emanet edebilirsiniz. İletişim için www.gunerimotors.com.tr veya irtibat numaraları 0(216)3970028 – 05076503964 üzerinden anında ulaşabilirsiniz…

Sosyal medya hesaplarımız:

https://www.facebook.com/gunerimotors

https://www.instagram.com/mitsubishigunerimotors/?hl=tr

https://twitter.com/gunerimotors

https://www.linkedin.com/in/g%C3%BCneri-motors-otomotiv-5056bb1a0/

https://gunerimotors.tumblr.com/

https://www.youtube.com/channel/UCw0uV_PlerboyCAeKFZRcEw?view_as=subscriber

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
reklam