• DOLAR
  6,4510
  %0,87
 • EURO
  7,1898
  %1,84
 • ALTIN
  338,19
  %0,93
 • BIST
  8,0430
  %2,92
Nvidia, Genom Dizilim Aracı Olan Parabricks’i COVID-19 Nedeniyle Ücretsiz Hale Getirdi

Nvidia, Genom Dizilim Aracı Olan Parabricks’i COVID-19 Nedeniyle Ücretsiz Hale Getirdi

Tüm dünyanın gündemi haline gelen koronavirüs, insanlığı tehdit etmeye devam ediyor. Bugüne dek 244 bin 523 hadisenin görüldüğü COVID-19 salgını, 10.031 şahsın yaşamına mülk oldu. Dünya genelinde seferberliğe neden olan virüs, herkesin elinden geldiğince bu virüsle çaba etmesine yol açtı. Şimdiyse bilgisayar grafikleri sektörünün ehemmiyetli adlarından Nvidia, koronavirüsle alakalı tesirli bir adım attı.

Nvidia, geliştiricilerin ve muhtelif projelerin üzerinde çalışmalarını sürdüren bilim insanları için geliştirilmiş onlarca vasıtaya sahip. Bu taşıtlar, bilgisayar kullanılmadan günler ve hatta aylar sürebilecek harekâtların dakikalar, saniyeler içerisinde bitirilmesini sağlıyor. Nvidia, şu anda bilimsel çalışmaların süratlenmesi gerektiğinin farkına vararak COVID-19’la alakalı olarak “Parabricks” adlı bir vasıtayı 90 gün süresince fiyatsız olarak sunacağına söyledi.

Peki Parabricks’in koronavirüs ile nasıl bir iletişimi bulunuyor?

Nvidia

Parabricks, bilgisayarlar aracılığıyla genom dizilim incelemeyi yapılmasını sağlayan bir taşıt. Bilim insanları, bu taşıt desteğiyle rastgele bir bilimsel araştırma yapabiliyorlar. Nvidia, bu vasıtayı kullanıma sunarken GPU süratlendirme operasyonunu da sağlıyor. Başka Bir Deyişle bilim insanları, olası olan azami eforda genom dizilimini inceleme edebiliyorlar. İşte bu taşıt şimdi, koronavirüs için çalışan bilim insanlarına fiyatsız sunulacak.

Analistler artık, Nvidia’nın bu genom dizilimi inceleme taşıtına fiyatsız olarak ulaşabiliyorlar. Firma, bu vasıtayla verdiği hizmeti bulut sunucularla da destekliyor. Böylece bilim insanları, Parabricks’e yoğun bir alaka gösterseler de rastgele bir mesele yaşamayacaklar. Nvidia tarafından yapılan söylemelerde bilim insanlarının bu vasıtayı rahatlıkla kullanabilmeleri için her türlü önlemin alındığı belirtildi.

Parabricks

Nvidia, geçtiğimiz sene satın aldığı Parabricks ile genetik bilimlerine büyük bir takviye sağladı. Bilim insanları, eforunu ekran kartlarından alan bu taşıt desteğiyle genom dizilimlerini daha öncekisine oranla daha kısa bir zaman içerisinde inceleme edebildiler. Süreç içerisinde taşıtını geliştirmeye devam eden Nvidia, Parabricks ile bir insanın tüm genom dizilimini bir saat gibi kısa bir zaman içerisinde inceleme edilebilir hale getirdi.

Koronavirüsün yol açtığı COVID-19 hastalığı, doğrudan solunum yollarına hedefliyor ve bu surattan da çok süratli bir biçimde dağılıyor. Dolayısıyla bilim insanlarının çalışmalarında olası olan azami sürate erişmesi, Dünya Sağlık Örgütü’nün pandemi olan duyuru ettiği virüsle çaba için büyük bir ehemmiyet talep ediyor. Nvidia, Parabricks taşıtını 90 günlüğüne fiyatsız olarak sunarak COVID-19 için üzerine düşeni yapmış gibi görünüyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
reklam