Oruç Reis Lisesi’nden Barana Ziyaret

EĞİTİMGÜNDEMSİYASETSPORYEREL HABERLER

Meslek Lisesinde 17 Öğrenci Fenalaştı

EĞİTİMGÜNDEMSAĞLIKYEREL HABERLER

Hayatında İlk Doğum Günü Kutlaması

GÜNDEMSİYASETYEREL HABERLER

Kartepeli Talebeler Bilimi Öğreniyor

GÜNDEMKÜLTÜR SANATYEREL HABERLER

Bel Fıtığı Ameliyatından Sonra Hastalığın Tekrar Nüks Etme Olasılığı Var mı?

Bu haber 26 Eylül 2019 - 10:50 'de eklendi ve 109 kez görüntülendi.

Bel fıtığı ameliyatı sonrasında gerekli talimatlara uyulduğu sürece bel fıtığının yeniden ortaya çıkmasının oldukça düşük bir olasılık olduğunu belirten Beyin, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Ahmet Yıldızhan, Mikroteknik kullanarak deneyimli ekiple yapılan ameliyatlarda başarı oranının %99 civarında olduğunu ifade etti.

Bel fıtığı ameliyatları sonrasında nüks etme oranlarının ise %5’in altında olduğunu vurgulayan Doç. Dr. Ahmet Yıldızhan, kişi operasyon sonrasında yeterli süre dinlenir ve talimatlara tam anlamıyla uyarsa bel fıtığının yeniden tekrar etme ihtimalinin de sıfıra yaklaştırmış olduğunu dile getirdi.

Bel Fıtığının Nüks Etmemesi İçin Neler Yapılmalı?

Bel fıtığı operasyonundan sonra bu sorunun yeniden ortaya çıkmaması için oldukça dikkatli olunması gerektiğinin altını çizan Doç. Dr. Ahmet Yıldızhan, öncelikle operasyon sonrası istirahat sürecinin sorunsuz bir şekilde tamamlanabilmesi için, uzman kontrolünde hareket etmenin önemli olduğunu anlattı.

Sonrasında ise kişinin günlük yaşamını düzenlemesinin önerildiğini sözlerine ekleyen Doç. Dr. Ahmet Yıldızhan, düzenli olarak egzersiz yapmanın pek çok soruna çözüm olduğu gibi bel fıtığı için de etkili bir çözüm sunduğunu ifade etti. Bunun yanı sıra kişinin sahip olduğu duruş bozuklukları için de çalışması gerektiğini, bel fıtığı ameliyatı sonrası uzun vadede postür bozuklukları, ani hareketler, ağır kaldırma ve yanlış eğilme ya da dönme gibi günlük hayatta çok sık yapılan hataların bel fıtığının tekrarlamasına neden olabileceğinin unutulmaması gerektiğinin altını çizdi.

Bel fıtığının nüks etmesi için bazen ufak bir dikkatsizliğin, öksürme ya da hapşırma gibi kaçınılmaz tepkilerin yeterli olabildiğinden bahseden Doç. Dr. Ahmet Yıldızhan, nüks etmenin genelde fıtık olan bölgenin ne kadar dejenere olduğuna bağlı bir durum olduğunu, bu nedenle kişilerin gerekli önlemleri alması gerektiğini ancak şüpheli bir durumda hemen doktora başvurulması gerektiğini anlattı.

Doç. Dr. Ahmet Yıldızhan, ‘’En iyisi seneler önce kaleme aldığımız “Bel Sağlığı İçin 100 Tavsiye”yi dikkatlice okumak ve o tavsiyelerin tamamına harfiyen riayet etmektir’’ dedi.

Nüks Etme mi? Farklı Bir Fıtık mı?

Bel fıtığı ameliyatından sonra yeniden benzer belirtilere sahip olan kişilerin genellikle ameliyatın başarısız geçtiğini ya da bel fıtığının nüks ettiğini düşündüklerini belirten Doç. Dr. Ahmet Yıldızhan, oysa nüks etme ihtimalinin oldukça düşük olduğunu vurguladı. Doç. Dr. Ahmet Yıldızhan, ‘’Tekrarlayan bel fıtığı ihtimalinden daha yüksek olan ihtimal ise bel fıtığının farklı bir noktada oluşması ihtimalidir. Bu durum genellikle mevcut fıtığın karşı tarafından bel fıtığı meydana gelmesidir. Fıtığın tekrarladığını ya da farklı bir bölgede ortaya çıktığını belirlemek tedavi açısından çok önemlidir. Bel fıtığının nüks ettiği doğrulamak için kişiye kontrast madde verilerek MR tetkiki yapılmalıdır. Bu sayede karşılaşılan sorunun tekrarlayan bel fıtığı olup olmadığı net bir şekilde anlaşılmış olur’’ diyerek sözlerini noktaladı.

Doç. Dr. Ahmet Yıldızhan
Beyin, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
www.belfitigi.com

Avatar
yunus yunus@hotmail.com