Oruç Reis Lisesi’nden Barana Ziyaret

EĞİTİMGÜNDEMSİYASETSPORYEREL HABERLER

Meslek Lisesinde 17 Öğrenci Fenalaştı

EĞİTİMGÜNDEMSAĞLIKYEREL HABERLER

Hayatında İlk Doğum Günü Kutlaması

GÜNDEMSİYASETYEREL HABERLER

Kartepeli Talebeler Bilimi Öğreniyor

GÜNDEMKÜLTÜR SANATYEREL HABERLER

GELECEĞİN DİPLOMATLARI MALATYA’DA TOPLANDI.

Bu haber 19 Nisan 2019 - 7:44 'de eklendi ve 331 kez görüntülendi.

Özel Malatya Çınar Koleji öğrencileri birleşmiş milletleri model aldı. “Genç Birleşmiş Milletler” mülteciler için Malatya’da toplandı. Özellikle İslam coğrafyasında yaşananlara duyarsız kalmamak için, birçok ilden davet ettikleri ortaokul ve lise düzeyindeki öğrenciler ile bir araya geldiler. Hem dillerini geliştirmek hem de insanlığın çekmiş olduğu sıkıntıları gündeme taşımak için farklı şehirlerden gelen öğrenciler toplantıya katılım sağladılar.

Okul Müdür Zeynep Bay; Elazığ Yöntemim ve Final Okulları, İzmir Bornova Anadolu Lisesi, Çanakkale Merkez Anadolu Lisesi, İstanbul Nevzat Ayaz Anadolu Lisesi ve Malatya Çınar Koleji öğrencilerinin katılımı ile bu yıl Doğu ve Güney Doğu illerinde ilk kez düzenlenen JMUM konferansıyla ilgili şunları söyledi.

Çınar Koleji Malatya kampüsü olarak Doğu ve Güneydoğu’da ilk  kez yapılan MUN programının öncüsü olduk.Organizasyonumuz 13-14 Nisan hafta sonunda gerçekleşmesinin yanında sadece öğrenciler tarafından yapılmasıyla da bir devrimin öncüsü oldu.

JMUN nedir?

Açılımı Model United Nations(Türkçesi Birleşmiş Milletler Modeli)  olan, asıl Birleşmiş Milletler’de de tartışılan Dünya sorunlarını ortaokul(JMUN),lise ve üniversite düzeyinde ele alan bir konferans hatta bir simülasyondur.Tartışmalar İngilizce yapılmaktadır.Katılımcılar belli ülkelerin delegesi rolünde küresel sorunlar hakkında tartışır(Örnek verecek olursak küresel çapta silahsızlanma bu konulara örnek verilebilir)ve konferans sonunda oluşturulan çözümler Birleşmiş Milletlere ulaştırılır.

Çınar JMUN’un amacı ve içeriği nedir?

Bu organizasyonda amacımız katılımcılarımızın küçük yaşlardan itibaren dil kullanımlarını geliştirip,yaratıcı düşünme,liderlik etme ve Dünya sorunlarını yakından takip etmelerini sağlayıp onları bu konuda yetiştirmektir.Konferans tamamen İngilizce yapılacaktır.Konferansımız  tamamen  lise öğrencilerimiz tarafından yapılmasıyla beraber pek çok ilimizden de katılımcıyla gerçekleştirilecektir.

Konferansta  her delegenin seçebileceği 4 komite ve Birleşmiş Milletlere  dahil pek çok ülke yer alarak delegelerin Dünya genelindeki mültecilerin hakları,sağlık,beslenme,eğitim ve güvenliği gibi  pek çok soruna çözüm getirmeye çalışılacaktır. İki günlük çalışmalarımızın sonunda  her komiteden ayrı ayrı çıkacak sonuç bildirgeleri konferans bitiminden sonra basınla paylaşılacaktır.

Komitelerimiz:

UNESCO:Mülteci çocuklarının eğitim gereksinimlerinin karşılanması

UNSC:Mültecilerin güvenlik sorunları ve giderilmesi

UNHRC:Mültecilerin haklarının koruma altına alınması

FAO:Mültecilerin beslenme yetersizlikleri ve giderilmesi

 

5c566afab5 - Firmalara Özel Spiralli Bloknot Baskıları297ab49cee - Firmalara Özel Spiralli Bloknot Baskıları

Avatar
admin@vatankocaeli.com