Oruç Reis Lisesi’nden Barana Ziyaret

EĞİTİMGÜNDEMSİYASETSPORYEREL HABERLER

Meslek Lisesinde 17 Öğrenci Fenalaştı

EĞİTİMGÜNDEMSAĞLIKYEREL HABERLER

Hayatında İlk Doğum Günü Kutlaması

GÜNDEMSİYASETYEREL HABERLER

Kartepeli Talebeler Bilimi Öğreniyor

GÜNDEMKÜLTÜR SANATYEREL HABERLER

Konakta Cephe İyileştirmesi

Bu haber 08 Şubat 2018 - 19:00 'de eklendi ve 1.657 kez görüntülendi.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından tekrar düzlenecek olan Portakal Hafız Konağı’nın etrafındaki binalarda düzenlemeler yapılacak . İzmit’in tarihi semtlerinden birisi olan Çukurbağ Semti’nde bulunan ve şehrin ehemmiyetli tarihi kalıtları arasında yer alan Portakal Hafız Konağı’nın etrafında, tarihi yapının restorasyonu ile uyumlu cepheler oluşturmak, şehir estetiğine, siluetine katkı sağlamak emeliyle cephe iyileştirme projeleri hazırlandı. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Estetik Heyeti’nca kabul edilen faaliyetin uygulaması, kent görüntüsüne katkı sağlamak emeliyle Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılacak.

por

İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanlığı Tarihi Mekanlar ve Kent Estetiği Şube Müdürlüğü’nce yürütülen ‘Güzel Hanem Güzel Kentim Projesi’ dahilinde kent genelindeki tüm kazalarda cephe iyileştirme projeleri yürütülüyor.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi kapsamında gerçekleştirilecek olan cephe restoresinde Portakal Hafız Konağı’nın mimarisine görüntü bakımından hoş olacak çevre düzenlemesi amaçlanıyor .

Portakal Hafız Bey, Meclisi Mebusan’da milletvekili olarak görev yaptı. Konak, 1935 ve 1967’de onarım görüp, 1970 seneninde bir yangın geçirdi ve üst katı yıkılarak 2 katlı olarak yapıldı.

Bu konakta Portakal Hafız Rüşdü Bey ile samimi dostluk yapan Kazım Karababekir ve Atatürk ile görüşme yapmak için ilimize gelen Fransız Gazeteci Claude Farrare ‘de konakta istirahat etti

Hami Öztayoğlu
Hami Öztayoğluhamioztayoglu@vatankocaeli.com
Kocaeli Haberleri - kocaeli gazetesi - kocaeli haber - vatan kocaeli - hami öztayoğlu