• DOLAR
  5,9508
  %0,13
 • EURO
  6,5624
  %0,13
 • ALTIN
  302,11
  %0,60
 • BIST
  7,7731
  %0,02
Mangala Oyunu Taktikleri

Mangala Oyunu Taktikleri

Mangala oyununu artık bilmeyen yok gibi bir şey. Ünü sadece ülke sınırlarıyla kısıtlanmamış yurt dışına da açılmış bir oyun mangala. Hatta öyle ki birçok Avrupa okulunda derslerde oynanır hale gelmiş. E Avrupa’da dahi bu kadar popüler olan bir oyunumuzu bilmemek de bize yalışmaz değil mi? Tam bir matematik ve strateji oyunu olan mangalanın belli başlı bazı taktikleri, dikkat etmeniz gereken bazı hususları var. Bizler de kısaca bunlardan bahsedip iyi birer mangala ustası haline gelmenizi istiyoruz. Hemen başlayalım.

Mangala Taktikleri

İlk Hamlenin Önemi

Mangala oyunu kurallarında oyuna ilk kimin başlayacağı ile ilgili bir kural yoktur. Kura ile veya karşılıklı anlaşma ile oyuna ilk başlayacak oyuncu belirlenir. Oyuna ilk siz başlıyorsanız. Mutlaka son taşınız hazineye denk gelecek şekilde başlayın. Yani kendi sıranızdan 3.kuyudaki taşları alın ve dağıta dağıta hazineye gidin. Bu size ekstra bir hamle şansı daha sağlayacak çünkü. Bu sayede bir hamle daha oynayacak ve avantaj elde edeceksiniz. Oyuna rakibiniz ilk olarak başlıyorsa yaptığı hamleyi takip edin. Muhtemelen o da son taşı hazineye denk gelecek şekilde bir strateji kuracak.

Mutlaka Rakibin Tek Sayılı Kuyularına Bakın

Mangala bir matematik oyunudur diye söylemiştik. İyi hesaplamalar yaparak stratejinizi kurmalısınız. Rakibiniz illa ki tek sayılı bir kuyu bırakacaktır kendi önünde. Mutlaka rakibinizin hamlelerini inceleyin, takip edin. Tek sayılı kuyusu var ise kendi taşlarınıza bakın ve oraya son taşınızı denk getirebiliyor musunuz hesaplayın. Rakibin kuyusundan bir anda 6 taş almanız onu psikolojik olarak da yıpratacaktır.

Boş Kuyulara Dikkat

Boş kuyulara ve özellikle onların karşısındaki dolu kuyulara dikkat edin. Çünkü son taş boş kuyuya denk gelirse ve o boş kuyunun da karşısında taş varsa oyuncu o taşları hazinesine atma hakkı elde eder. Boş kuyular genelde bu oyunda gözden kaçar. Bu sebeple çok dikkatli olun. Taşınızı kaptırmayın, rakibin taşlarını almaya bakın.

Kısaca bilmeniz gereken mangala taktikleri bunlar. Mangala nasıl oynanır daha detaylı öğrenmek istiyorsanız başka kaynaklara bakabilir, çeşitli ve detaylı videolar izleyebilirsiniz. Şimdiden herkese keyifli oyunlar.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
reklam