Oruç Reis Lisesi’nden Barana Ziyaret

EĞİTİMGÜNDEMSİYASETSPORYEREL HABERLER

Meslek Lisesinde 17 Öğrenci Fenalaştı

EĞİTİMGÜNDEMSAĞLIKYEREL HABERLER

Hayatında İlk Doğum Günü Kutlaması

GÜNDEMSİYASETYEREL HABERLER

Kartepeli Talebeler Bilimi Öğreniyor

GÜNDEMKÜLTÜR SANATYEREL HABERLER

Mete Yarar’dan Açıklama

Bu haber 09 Şubat 2018 - 14:50 'de eklendi ve 1.789 kez görüntülendi.

Darıca Belediyesi tarafından Adnan Menderes Kültür Merkezi’nde tertip eden “Gündeme Değin” programına katılan Güvenlik Siyasetleri Uzmanı Mete Fayda, “Değişen Dünya Düzeninde Türkiye ve Yeni Terör Tehditleri” konulu sohbet ile dinleyicilere bilgiler verdi. Yurttaşların yoğun alaka gösterdiği söyleşi öncesi şehitler ve kahraman Mehmetçikler için Kuran-ı Kerim okunup dualar edilirken kısa bir selamlama konuşması yapan Darıca Belediye Başkanı Şükrü Karabacak programa katılan tüm misafirlere teşekkür ederek, “Tertip ettiğimiz bu tür söyleşilerle yurttaşlarımızın ülkemizde, bölgemizde ve dünyada olup biten olaylar ile ilgili bilgiler edinmesini amaçlıyoruz. Bilhassa konusuna hakim Mete Fayda gibi ehemmiyetli bir ismi siz değerli halkımızla buluşturmanın mutluluğunu yaşıyoruz” diye konuştu.

 

“Teröre karşı tek yumruk olmalıyız”

 

Programda bilhassa Türkiye’nin içinde bulunduğu coğrafyadaki savaşlar ve terör konularında izahlarda bulunan Mete Fayda, dünyada fiilen bir üçüncü dünya savaşı yaşandığına dikkat çekti. Ülkemizin zor bir coğrafyada bulunduğunu ifade eden Mete Yarar , “Bu coğrafyanın sahipleri olarak tarihte hep mücadele ettik . Bundan sonrada bu mücadele devam edecek” ifadelerini kullandı .

“Çatışmaların büyüklüğü ikinci dünya savaşını çoktan geçti”

 

Yeni dünya düzeninde terör örgütlerinin yaşattığı negatifliklerin tüm ülkeleri etkilediğini belirten Mete Fayda, “Rakamlara bakıyorsunuz, örgütlerin büyüklüğüne bakıyorsunuz, parasal olanaklarına bakıyorsunuz artık bunları klasik bir terör örgütü olarak değerlendiremezsiniz. Bunların büyüklükleri bunların kullandığı silah ve malzeme olanakları ve çatışmaların büyüklüğü ikinci dünya savaşını çoktan geçmiş vaziyette. Bu örgütlere karşı devletimiz büyük bir mücadele veriyor. Bunun için her vakitkinden daha fazla birbirimize kenetlenmemiz gerekmektedir. Bölgemizde birlik ve beraberlik içerisinde olursak herkese kaynak sağlayacak bir ülke oluruz. Bunun için dışarıdan gelen terör tehditlerine ve global anaparanın oyunlarına dikkat etmeliyiz” şeklinde konuştu.

 

Programın nihayetinde salonu dolduran Darıcalılara teşekkür eden Mete Fayda, kendisini Darıcalılarla buluşturan Darıca Belediye Başkanı Şükrü Karabacak ve ekibine teşekkür etti

Hami Öztayoğlu
Hami Öztayoğluhamioztayoglu@vatankocaeli.com
Kocaeli Haberleri - kocaeli gazetesi - kocaeli haber - vatan kocaeli - hami öztayoğlu